Uczniowie naszej szkoły od lat uczestniczą w różnorodnych programach edukacyjnych wspieranych przez UE: Erasmus +, EPAS, Euroscola, Europejskim Dniu Języków, DiscoverEU.

Rok szkolny 2023/24 rozpoczęliśmy wizytą w centrum Europa Experience przy Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce. Była to doskonała okazja, aby poznać działalność Parlamentu Europejskiego w praktyce, dowiedzieć się jak Europejczycy współpracują, by rozwiązać najważniejsze problemy w UE. Nasi licealiści jako eurodeputowani w grze fabularnej, mieli możliwość podejmowania decyzji o tym, które ustawy i w jakiej formie zostaną uchwalone a jakie nie, ważąc interesy wyborców, lobbystów czy reprezentowanych ugrupowań. Doświadczyli jak wygląda proces decyzyjny w UE, jak współpracują Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada UE, jak uchwalane jest prawo, wprowadzane są tzw. poprawki, zanim zostanie przyjęta lub odrzucona ostateczna wersja aktu prawnego. Jednocześnie rozwijali różnorodne kompetencje: negocjacji z innymi grupami politycznymi, krytycznego myślenia, poszukiwania informacji, argumentacji, wystąpień publicznych, aby finalnie głosować nad uzgodnionymi wersjami dwóch dyrektyw: dotyczącej solidarności wodnej oraz identyfikacji osób. Oto jak z zadaniem radziła sobie klasa 3 dh:

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

Wspierając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zachęcamy do zapoznania się poniższą wiadomością:

Siema,
Moto Orkiestra wraz z Dzielnicą Bemowo
M.st. Warszawy będzie grała już po raz kolejny z WOŚP, jednakże z uwagi na obecną sytuację odbędzie się to w innej formie niż miało to miejsce w poprzednich latach. W tym roku będziemy działać zarówno w trybie online jak i będziecie mogli Państwo bezpiecznie odwiedzić teren Automobilklubu Polski.
W ramach działań w świecie online odbędzie się relacja live, na której znane osobistości ze świata rajdowego, wyścigowego, kierowcy i piloci najszybszych rajdówek na świecie podsumują dotychczasowe zmagania i opowiedzą o planach na nowy sezon. W trakcie relacji odbędą się również licytacje, na których będzie można wylicytować wyjątkowe pamiątki związane nie tylko ze światem motoryzacji ale także z innych obszarów. Zapraszamy na transmisję life na Facebook Motoorkiestry i Dzielnicy Bemowo.
Dodatkowo już teraz można wziąć udział w licytacjach udostępnianych w wydarzeniu Moto Orkiestry na Facebooku, gdzie od kilku dni trwa bitwa m.in. o użyczenie Hondy Civic TypeR na weekend! Więcej licytacji można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/events/136951594712647/?active_tab=discussion
.
Pomimo przeniesienia Moto Orkiestry do świata wirtualnego udostępniamy także możliwość bezpiecznego udziału w wydarzeniach, które będą rozgrywać się na terenie Automobilklubu Polski. Pierwszą atrakcją będzie możliwość zwiedzenia „Muzeum motoryzacyjnego”, które zostanie zaprezentowane na terenie autodromu Bemowo – w miejscu gdzie w latach ubiegłych odbywały się wylicytowane przejazdy. W Muzeum zostaną wystawione wyjątkowe pojazdy związane z działalnością Automobilklubu Polski. Druga atrakcja to coroczna Moto Orkiestrowa loteria, na której będą do wylosowania wyjątkowe pamiątki. Wszystko to będzie dostępne dla zwiedzających, którzy na teren Automobilklubu wjadą swoim prywatnym samochodem i bez możliwości opuszczenia go będą się poruszać po wskazanych punktach rozmieszczonych na terenie Automobilklubu Polski. Łącząc przyjemne z bezpiecznym choć trochę będzie można poczuć magię dotychczasowych zbiórek organizowanych w ramach Moto Orkiestry.
Powyższe atrakcje będą dostępne dla zainteresowanych w godzinach 12-16. Serdecznie wszystkich zapraszamy zarówno do świata wirtualnego jak i bezpiecznej przejażdżki po atrakcjach Automobilklubu Polski.
Organizatorami Motorokiestra 2021 są:
Urząd Miasta Dzielnicy Bemowo i Automobilklub Polski

Prośba do uczestników wydarzenia o dokumentowanie wydarzenia za pomocą zdjęć i filmików.
Serdecznie zachęcam,
Szkolny opiekun wolontariatu 78 LO
Wioletta Sztobryn

Realizujemy nowy projekt Erasmus+. Skrót angielskiej nazwy naszego projektu to LOVE (Land of vocational education). Spolszczona nazwa projektu to „Licealiści Profesjonaliści. Chcemy utworzyć „wyspę”, na której młodzi ludzie zdobędą nowe kompetencje technologiczne i cyfrowe potrzebne na rynku pracy w XXI wieku.

Kraje, które biorą w projekcie to Francja, Grecja, Polska, Włochy i Turcja. Projekt jest świetną okazją, aby nabyć nowe umiejętności, poćwiczyć angielski, nawiązać nowe międzynarodowe znajomości i podróżować po Europie. Podczas wyjazdów obaczymy jak funkcjonują inne europejskie szkoły oraz weźmiemy udział w warsztatach i wycieczkach integracyjnych . Będziemy również gościć uczniów naszych partnerskich szkół w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy do udziału uczniów oraz kandydatów do naszej szkoły. Projekt będzie realizowany w latach 2020-2022, a jego koordynatorem jest nauczyciel hiszpańskiego – p. Grzegorz Borucki.

Zapraszamy do zobaczenia relacji z Tygodnia Erasmusa w Pawlikowskiej z poprzedniego projektu Erasmus+: https://youtu.be/rRljp65jBWQ

Amigos de Pawlik to grupa uczniów klasy lingwistycznej 2Fp, która zawiązała się na potrzeby konkursu – Concurso de cortometrajes escolares en español ¡ELE en corto!- organizowanego przez Biuro Radcy ds. Edukacji przy Ambasadzie Królestwa Hiszpanii. Całą piątkę możecie poznać w załączonej czołówce filmu. Sami, przy wsparciu opiekuna- prof. Anety Sierakowskiej – nauczyciela j. hiszpańskiego, przygotowali scenariusz, nagrali 8 scen i finalnie zaprezentowali 7 minutowy film „Dirección España” w języku hiszpańskim. Ich zdaniem, udział w różnorodnych projektach jest świetną odskocznią od obowiązków szkolnych i dobrą okazją do wypróbowania swoich możliwości w wielu dziedzinach. Jak widać, koronawirus nie jest przeszkodą. Dajcie sobie szansę! Już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych udziałem w kolejnej edycji konkursu.

https://www.facebook.com/78pawlikowska/videos/451086442929088

Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”, jest kontynuacją przedwojennej idei Prezydenta Stefana Starzyńskiego upiększania stolicy, realizuje także zadania ważne dla naszej współczesności. Jest próbą odpowiedzi na problemy cywilizacyjne i ekologiczne wielkich miast.

 W LXXVIII Liceum im. Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej staramy się dbać o nasze otoczenie, ponieważ  kwiaty i zieleń to przede wszystkim dobre samopoczucie, życzliwość, radośniejszy stosunek do otaczającego nas świata i ludzi. Szkoła to nie tylko nauka, to również czas wolny i odpoczynek.  Żeby więc zapewnić naszym uczniom odpowiednie warunki do relaksu pielęgnujemy zieleń na terenie naszej szkoły i wokół niej.

18.12 Pawlik miał szansę uczestniczyć w międzynarodowym spotkaniu z przyjaciółmi z Palermo (Włochy) i Majorki (Hiszpania), spotkanie w ramach projektu Power – eTwinning pod opieką dydaktyczna Pań Ewy Krzesniak i Anety Sierakowskiej. Było wesoło, klimatycznie i już świątecznie, a wszystko dla realizacji projektu Power Ponadnarodowa Mobilność Uczniów „Przewodnik licealisty Pokaż mi swój świat”. Powerowcy życzą wszystkim zdrowych i wesołych Świat, oraz mnóstwo okazji do podróżowania w 2021roku!