Projekt „Pokaz mi swój świat”, zakładający przygotowanie przewodnika licealisty w językach polskim, hiszpańskim i angielskim, ma na celu podniesienie motywacji uczniów do nauki języków obcych oraz promowanie nauki języków w szkole. Cel ten zostanie osiągnięty dzięki realizacji licznych działań przygotowawczych przed mobilnościami, które uwzględniają poznanie i wykorzystanie różnorodnych narzędzi TIK, oraz w trakcie mobilności. Dzięki pozyskanym funduszom w ramach projektu POWER Ponadnarodowa Mobilność Uczniów nabór 2, wybrani w drodze rekrutacji uczestnicy, szczególnie ci borykający się z problemami ekonomicznymi oraz specyficznymi trudnościami w nauce, będą mogli doskonalić swoje kompetencje językowe odwiedzając rówieśników w Hiszpanii, współpracować nad przewodnikiem, projektować zadania, poznawać tradycje i spuściznę kulturową Andaluzji, kolebce kultur chrześcijańskiej, arabskiej, żydowskiej i cygańskiej. Mobilności zostaną poprzedzone wzajemnym poznaniem i współpracą poprzez media społecznościowe, eTwinning oraz wideokonferencje.
W ramach rekrutacji uczestnicy przedsięwzięcia opracowali plakaty, promujące udział w projekcie Przewodnik licealisty „Pokaż mi swój świat” w języku polskim, angielskim i hiszpańskim.
Jednym z zadań uczestników jest zapoznanie się z geografią, historią i wiedzą ogólną w zakresie Polski, ale również krajów partnerskich. Przygotowano quizy, które zostaną przeprowadzone w trakcie Dnia Języków Obcych obchodzonego cyklicznie w 78 Liceum Ogólnokształcącym. Uczniowie znajdą plakaty z kodami QR do zagrania w opracowane przez POWERowców quizy historyczne, geograficzne w różnych językach – dla zwycięzców nagrody!
Zapraszamy także do zapoznania się z wersją elektroniczną plakatów, opracowanych przez naszą zdolność młodzież w zakresie „Nasze smaki”, czyli kuchnia polska i nie tylko oraz sławne postaci z Polski i z krajów partnerskich.
Nasi POWERowcy poszerzają zakres wiedzy z informatyki i narzędzi TIK – canva, padlet, quiziz – żadna nowa aplikacja nie stanowi dla nich problemu. Brawo Wy!
W dniu 12 października 2020 w 78 LO odbył się POWER Feria de la Hispanidad – POWERowy dzień różnorodności kulturowej krajów hiszpańskojęzycznych. Uczestnicy projektu POWER Ponadnarodowa Mobilność Uczniów przedstawili podstawowe informacje z zakresu kultury i tradycji Hiszpanii – kraju, do którego już w przyszłym roku wybiorą się na mobilność. Poznanie dnia codziennego kolegów i koleżanek z kraju Półwyspu Iberyjskiego wpisuje się w główny cel projektu Przewodnik licealisty „Pokaż mi swój świat” w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Co ięcej POWERowcy zainspirowali całą szkołę i każda klasa zaprezentowała kraj hiszpańskojęzyczny. Celem imprezy była prezentacja bogactwa i różnorodności każdego z 21 krajów, upamiętnienie spotkania dwóch światów i różnych cywilizacji – dzień 12 października to nie tylko Święto Hiszpanii, ale także data przybycia Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Tolerancja, otwartość i podziw dla dorobku przeszłych pokoleń – to hasła, które 78 LO promuje najbardziej. Feria de la Hispanidad cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli, którzy w wyznaczonych godzinach (zachowanie reżimu sanitarnego oraz bezpieczeństwo współpracowników i uczniów są naszymi priorytetami) mogli podziwiać i doceniać bogactwo kulturowe przeszłych pokoleń oraz innych kultur i wartości.
rbt
Nasz projekt Przewodnik licealisty „Pokaż mi swój świat” w języku polskim, angielskim i hiszpańskim jest realizowany na platformie eTwinning przy współpracy ze szkołami w Europie. Dla poznania się i rozwijania zdolności mówienia w językach angielskim i hiszpańskim zorganizowano wideokonferencje. Uśmiechom i konwersacjom nie było końca, zdjęcia mówią same za siebie.
rbt rbt rbt
Dla nawiązania bliższej współpracy z nowymi placówkami Panie Profesor Ewa Krześniak i Aneta Sierakowska w dniach 8-10 czerwca 2021 odbyły wizytę przygotowawczą do Sewilli. Celem spotkań było uszczegółowienie planowanej mobilności uczniów, harmonogramu wizyty oraz podjętych działań projektowych – spotkanie zakończone sukcesem. Czas na mobilność uczniów.
Nasza POWER-owa mobilność rozpoczęła się 14.06.2021 roku. W czerwcowy poniedziałek nasz samolot wyleciał w stronę słonecznej Hiszpanii.
Podczas projektu braliśmy udział w wielu ciekawych zajęciach. Poznawaliśmy historię i kulturę Hiszpanii, a dzięki przebywaniu w tym kraju mogliśmy na co dzień doświadczać kontaktu z rodowitymi Hiszpanami, co jeszcze bardziej pozwoliło nam na poszerzanie naszych horyzontów.
Zwiedzając Sewille z przewodnikami mogliśmy zobaczyć unikatowe zabytki takie jak Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli, a w niej grób Krzysztofa Kolumba, Palacio De Las Dueñas, czyli dom szlacheckiej rodziny hiszpańskiej, czy Plac Hiszpański – Plaza de España oraz wiele innych obiektów, które otulają niezwykłą magią Półwysep Iberyjski. Dopełnieniem do tego były wycieczki do Kadyksu i Carmony.
Spacerując po dzielnicy, w której mieszkaliśmy – Trianie (dzielnicy, która zasłynęła w całej Andaluzji z produkcji ceramiki) mogliśmy zachwycać się tamtejszą sztuką, architekturą i rzemiosłem. Dowiedzieliśmy się, iż wywodzi się stamtąd taniec flamenco, który mieliśmy okazję tańczyć w czasie
zorganizowanych warsztatów.
Podczas naszej mobilności z przyjemnością nawiązywaliśmy kontakty z mieszkańcami Sewilli. To właśnie oni nadawali niepowtarzalny charakter temu miejscu. Byli uśmiechnięci, przyjaźni, radośni i spontaniczni, pokazali nam jak cieszyć się każdą chwilą.
W trakcie pobytu poznaliśmy wielu naszych rówieśników. Dużo razem rozmawialiśmy, dowiedzieliśmy się jak wyglądają u nich lekcje w szkole, czego się uczą, jak spędzają przerwy i co
robią w swoim wolnym czasie. Dzięki wspólnym rozmową poznawaliśmy swoje języki, nawzajem uczyliśmy się nowych słówek, ale takich których używamy w powszednich rozmowach – naszego slangu.
W Hiszpanii każdego dnia mogliśmy przekonywać się o niesamowitych smakach tego kraju. Zazwyczaj jedliśmy tapas, dzięki czemu poznawaliśmy wiele nowych smaków. Próbowaliśmy m.in. ryby,papryczki, tortilla española, patatas bravas oraz słodkie churros. Dzięki warsztatom kulinarnym nauczyliśmy się przyrządzać przepyszną paellę.
Bogaty program, pozwolił nam wiele zobaczyć, poczuć i nasycić się pięknem Hiszpanii. Wszystkie zabytki Sewilli, ceramika z pięknymi zdobieniami, kultura, która ciągle nam towarzyszyła, to właśnie stworzyło niepowtarzalny klimat w czasie zwiedzania jak i warsztatów, które na długo zostaną w naszej pamięci.
Niestety nasz planowany partner odmówił współpracy ze względu na pandemię wirusa covid, ale Panie Profesor Ewa Krześniak i Aneta Sierakowska włączyły się w poszukiwanie nowego partnera i tym sposobem na początku września 2021 dostaliśmy zielone światło na kolejną mobilność.
Mobilność drugiej grupy rozpoczęła się 17 września 2021 i trwała do 23 września 2021. Pięć dni aktywnych zajęć w szkole przyjmującej oraz szansa na poznanie rówieśników w trakcie zajęć formalnych i pozaformalnych. Wyśmienita pogoda, uśmiechnięci Hiszpanie i cudne towarzystwo to najważniejsze aspekty drugiej mobilności. Opieki nad młodzieżą podjęły się Panie Profesor Maja Sokołowska (w zastępstwie za Ewę Krześniak) oraz Magdalena Włoszczyk-Łomiak (w zastępstwie za Anetę Sierakowską).
Codziennie nagrywaliśmy krótki filmik relację z mobilności. Sewilla zachwyciła nas nie tylko swoim pięknem, ale także pogodą. Wspaniale pocieszyć się upalnym słońcem, gdy w Polsce już wchodzą pierwsze chłody. Hiszpanie – tak przyjaźnie nastawieni i otwarci, z uśmiechem na twarzy zarażali pozytywnym podejściem do życia. Jedzenie – spróbowaliśmy wszystkich możliwych tapas, wzięliśmy udział w szkolnym kursie flamenco. Szkoła – jakże zaangażowana, nauczyciele z pasją – nic dziwnego, że nasza kadra z taką łatwością nawiązała kontakt. Pięć dni spędzonych z rówieśnikami w trakcie różnych zadań – niezapomniana przygoda! Zresztą nie ma co opisywać, zobaczcie nasze relacje z podróży.
Już wkrótce znajdziecie tutaj link do naszego Przewodnika licealisty „Pokaż mi swój świat” w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Cele naszego przedsięwzięcia zostały zrealizowane, mobilności zakończyły się sukcesem, a my nanosimy aktualnie ostatnie poprawki na nasz przewodnik o naszej małej ojczyźnie i nas samych. Serdecznie dziękujemy za wsparcie koordynatorom Paniom Profesor Ewie Krześniak i Anecie Sierakowskiej, naszym opiekunom z mobilności Paniom Profesor Mai Sokołowskiej i Magdalenie Włoszczyk-Łomiak oraz kolegom i koleżanką za pomoc i udział w całym przedsięwzięciu. Wierzymy, że udział w projekcie POWER Ponadnarodowa Mobilność Uczniów znacząco wpłynął na nasze zdolności językowe oraz wiedzę z zakresu narzędzi TIK, był szansą na pogłębienie wiedzy oraz zawarcie nowych , międzynarodowych znajomości.
Zachęcamy naszych rówieśników do aktywnego udziału w projektach międzynarodowych, zresztą – zerknijcie na filmiki.
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Uczestnicy POWER Ponadnarodowa Mobilność Uczniów nabór 2
78 LO z dumą przedstawia Przewodnik licealisty Pokaż mi swój świat w języku polskim, angielskim i hiszpańskim w interaktywnej wersji:
https://view.genial.ly/61475911263b420df7cd08cf/presentation-power
Elementy są interaktywne, zachęcamy do dokładnego przejrzenia wyniku ponad rocznej współpraca POWERowców, ich zaangażowania, kreatywności i odwagi w zdobywaniu nowych doświadczeń w hiszpańskich szkołach.
Dziękujemy za współpracę wszystkim uczestnikom PO WER Ponadnarodowa Mobilność Uczniów i życzymy dalszych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.
Koordynatorzy
Ewa Krześniak
Aneta Sierakowska