Poświatowska 125.04.2016 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim pani Marioli Pryzwan w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej na Pradze. Pani Mariola – polonistka i publicystka, bibliotekarz, pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie, autorka wielu biografii literackich, m.in. Marii Dąbrowskiej, Władysława Broniewskiego, Haliny Poświatowskiej i Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej – wiele razy była gościem naszej placówki, prowadząc spotkania poświęcone patronce szkoły, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

To spotkanie poświęcone było poetce Halinie Poświatowskiej. Pani Mariola rozpoczęła spotkanie opowiadając o początkach swojej pasji literackiej, która zaowocowała wydaniem jej pierwszej biografii „O Halinie Poświatowskiej. Wspomnienia, listy, wiersze.” Następnie z humorem i dowcipem, czasami z drżeniem głosu zdradzającym emocje, opowiedziała nam o tej niezwyklej częstochowiance, którą miasto uhonorowało w 2007 roku otwarciem muzeum w rodzinnym domu przy ulicy Jasnogórskiej 23 oraz pomnika – rzeźby, dzieła Roberta Sobocińskiego Ławeczki Haliny Poświatowskiej, przy Alei Najświętszej Marii Panny. W zeszłym roku ukazała się uzupełniona biografia autorstwa Marioli Pryzwan zatytułowana „Haśka Poświatowska we wspomnieniach i listach”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy IE pod opieką pani Małgorzaty Klimczak, a organizatorem spotkania była pani Marianna Gaszczyńska.

Poświatowska 3Poświatowska 4Poświatowska 2