3 (3)  14-15.09 2015 odbył się wyjazd integracyjny uczniów klas pierwszych 78 Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej w Warszawie. Uczniowie zabrali ze sobą wyjątkową pogodę, dobre humory oraz chęć do wspólnej zabawy i ruszyli do Bęsi koło Biskupca. Myliłby się jednak ten, kto uważa, że taki wyjazd służy wyłącznie rozrywce. Nadrzędnym celem było wzajemne poznanie się i odkrycie swoich mocnych stron. Wszystkie klasy miały do wykonania wiele zadań, podczas których uczyły się współdziałania i kreatywności. Pierwszego dnia mogły uczestniczyć w grach drużynowych … i nie tylko – tj. do wyboru mieliśmy siatkówkę, piłkę nożną, strzelanie z łuku czy wiatrówki. Zwieńczeniem całego dnia była dyskoteka. Drugiego i zarazem ostatniego dnia wszyscy uczniowie uczestniczyli w 15-to minutowym koncercie prezentującym organy w bazylice pw. Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Ostatnim punktem wycieczki integracyjnej był Wilczy Szaniec w Gierłoży, który w latach 1941 – 1944 był miejscem kwatery głównej Adolfa Hitlera.

Karolina Królak, kl. Ie

4 (2) 2 (4) 1 (4)

W poniedziałek 14 września zawitaliśmy ośrodek ”Bęsia” po dość długiej drodze autokarami. Następnie wychowawcy rozdali nam kluczyki do pokoi. Zjedliśmy obiad, po którym rozpoczęły się zajęcia integracyjne. One pozwoliły się nam zapoznać, także między klasami. Następnie przebraliśmy się w stroje sportowe i wyszliśmy na boiska. Tam nauczyciele wf-u poprowadzili rozgrywki sportowe w piłkę koszykową, siatkową i nożną. Każdy z nas również miał możliwość strzelania z łuku i wiatrówki. Po zajęciach sportowych mieliśmy trochę czasu dla siebie, aby przygotować się na kolacje, ognisko oraz dyskotekę. Po godzinie 19 odbyło się ognisko dla wszystkich klas, na którym była rozdawana ciepła herbata, chleb i kiełbasa samodzielnie przez nas upieczona. Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy dyskoteką, na której bawili się nawet nauczyciele. Następnego dnia mieliśmy wczesną pobudkę, żeby dopakować swoje rzeczy oraz zjeść śniadanie. Oddaliśmy klucze wychowawcom i pożegnaliśmy Bęsie. Ruszyliśmy do Kościoła Świętej Lipki na pokaz i koncert organowy, następnie pojechaliśmy do Wilczego Szańca, by zwiedzić Bunkry Hitlera. Sportu oczywiście nie zabrakło nam na żadnym postoju. Profesor Krzysztof Gałecki brał piłkę i szukał dla nas bezpiecznego miejsca gdzie mogliśmy wspólnie odbijać piłkę. Tegoroczny wyjazd integracyjny był znakomitą zabawą nie tylko dla nas uczniów, lecz również dla naszych świetnych wychowawców.

Aleksandra Jóźwik 1c

9 (2) 7 (2)