3 (5)2.12.2015 w ramach nagrody za wyróżnienie za aktywny udział w Dniu Patrona otrzymane od pana dyrektora klasa 2AN pod opieką wychowawcy, pani Anny Romańczuk, wzięła udział we wspaniałej lekcji muzealnej: „Kultura sarmacka”. Przenieśliśmy się w świat kultury sarmackiej, zwyczajów i staropolskich uczt. Uczniowie mogli dowiedzieć się, co stanowi pełną charakterystykę sarmackiego stylu życia. Portrety w galerii malarstwa XVII wieku pozwoliły zrozumieć szczególny snobizm szlachty polskiej na tle genealogicznym oraz stworzyć samodzielnie obraz Sarmaty. Wilanowskie zbiory portretów staropolskich stanowią skarbnicę wiedzy o stroju szlacheckim oraz staropolskich obyczajach pogrzebowych (portrety trumienne). A stroje, w które uczniowie mogli się poprzebrać, pozwoliły zapamiętać elementy stroju narodowego i sarmackiej codzienności w rezydencji króla Sarmaty Jana III.

2 (6) 1 (9)