12782484_1568645386784977_298009671_n3.03.2016 w sali widowiskowej Bemowskiego Centrum Kultury odbyła się druga edycja Warszawskiego Konkursu Szekspirowskiego – dwujęzycznego konkursu recytatorskiego dla młodzieży organizowanego przez nasze liceum z inicjatywy pani Małgorzaty Szubartowskiej. W tym roku, z okazji 400 rocznicy śmierci Williama Szekspira, do organizacji przyłączyło Bemowskie Centrum Kultury, a konkurs został objęty patronatem Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej oraz portalu Teatr dla Was.

Imprezę, na której obecny był nawet sam Burmistrz Bemowa Marek Lipiński, inaugurował występ naszego szkolnego duetu – Oli Pardo i Mateusza Pióro – którzy zaśpiewali sonet Szekspira we własnej aranżacji na fortepian i gitarę elektryczną. Następnie młodzi recytatorzy z ośmiu warszawskich liceów i dwóch gimnazjów wykonali swoje interpretacje słynnych monologów i sonetów Szekspira w języku polskim i angielskim, a ich wykonań miało przyjemność słuchać jury w składzie: aktorka i dramaturżka Anna Wojnarowska, aktor i wykładowca w Akademii Teatralnej Wojciech Raszewski oraz organizatorka konkursu, instruktorka teatralna i nauczycielka angielskiego Małgorzata Szubartowska. Podobnie jak w ubiegłym roku, warszawskie liceum im. M.Kopernika rozbiło nasz konkursowy bank, zgarniając większość nagród. Po burzliwych naradach zdecydowano się wyróżnić następujących wykonawców:

Recytacja w języku polskim:

1. miejsce – Mai Lan Nguyen z XXXIII LO im. M. Kopernika
  2. miejsce – Filip Kęsicki z XXXIII LO im. M. Kopernika
  3. miejsce – Agnieszka Kaniok z XXXIII LO im. M. Kopernika

Wyróżnienia dla:

• Zofii Dziekan (XXXIII LO im. M. Kopernika), Sary Kleszcz (XCIX LO im. Z. Herberta)
  • Emily Garas (Gimnazjum 47 im. Piłsudskiego)

Recytacja w języku angielskim:

1. miejsce – Mai Lan Nguyen z XXXIII LO im. M. Kopernika
  2. miejsce – Bertrand Kusiak z XXXIII LO im. M. Kopernika
  3. miejsce – Angelina Barra z Gimnazjum 73

Przed uroczystym wręczeniem nagród wszyscy uczestnicy konkursu oraz opiekujący się konkursem uczniowie naszego szkolnego koła teatralnego wzięli udział intensywnych, czterogodzinnych warsztatach aktorskich prowadzonych przez Annę Wojnarowską i Annę Wodzyńską, przygotowując krótkie etiudy, które na sam koniec zostały zaprezentowane na scenie widowiskowej Artbemu. Konkurs dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i dał początek kilku nowym, międzyszkolnym przyjaźniom, które być może zaowocują pięknymi Szekspirowskimi przedstawieniami podczas przyszłorocznej edycji konkursu.