1.02.2017 klasa 1c o profilu biologiczno – chemicznym pod opieką pani Doroty Nowackiej wzięła udział w warsztatach laboratoryjnych w Biocentrum Edukacji Naukowej „Biocen”. Zajęcia poświęcone były badaniom materiału genetycznego  – uczniowie nauczyli się, jak izolować materiał zawierający DNA, jak prawidłowo przygotowywać próbki do badań oraz jak korzystać z pipety automatycznej i wirówki laboratoryjnej.  Przy okazji otrzymali też solidną porcję wiedzy dotyczącej genetyki, budowy kwasów dezoksyrybonukleinowych, replikacji DNA  i praktycznego wykorzystywania tego procesu dla potrzeb m.in. kryminalistyki i nauk przyrodniczych.  Warsztaty, w których w ramach współpracy Pawlikowskiej z BIOCEN-em  27.01. 2017 uczestniczyła również klasa 2C, są znakomitą i bardzo cenioną przez uczniów  okazją do uzupełnienia wiedzy teoretycznej zdobywanej na lekcjach  o umiejętności praktyczne. Licealiści mają także sposobność przekonać się, na czym polega praca w laboratorium, co z pewnością w przyszłości ułatwi im podjęcie decyzji zawodowych bądź dotyczących przyszłego kierunku kształcenia.