4.01. 2017 uczniowie klasy 2E wzięli udział w lekcji literackiej z panią Mariolą Pryzwan zorganizowanej w bibliotece szkolnej. Pani Mariola – polonistka i publicystka, bibliotekarz, pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie, autorka wielu biografii literackich, m.in. Marii Dąbrowskiej, Władysława Broniewskiego, Haliny Poświatowskiej i Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Pani Mariola Pryzwan współpracuje z nami od wielu lat, wiele razy była gościem naszej placówki, prowadząc spotkania poświęcone patronce szkoły, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej albo w PBW w Warszawie. Tym razem była to lekcja poświęcona poetce Halinie Poświatowskiej.

Pani Mariola rozpoczęła spotkanie opowiadając o początkach swojej pasji literackiej, która zaowocowała wydaniem jej pierwszej biografii „O Halinie Poświatowskiej. Wspomnienia, listy, wiersze.” Zaprezentowała też inne książki opowiadające o tej niezwyklej częstochowiance, którą miasto uhonorowało w 2007 roku otwarciem muzeum w rodzinnym domu przy ulicy Jasnogórskiej 23 oraz pomnika – rzeźby, dzieła Roberta Sobocińskiego Ławeczki Haliny Poświatowskiej, przy Alei Najświętszej Marii Panny. W 2015 roku ukazała się uzupełniona biografia autorstwa Marioli Pryzwan zatytułowana „Haśka Poświatowska we wspomnieniach i listach”. Uczniowie mieli też okazję usłyszeć oryginalne nagranie wypowiedzi poetki oraz poznać wiersze ***(jestem Julią), koniugacja i inne. Lekcji towarzyszyła wystawka książek.

Marianna Gaszczyńska